Rájöttek a brit tudósok, mi áll Szoboszlai Dominik csapatának bajnoki címe mögött

2025. május 01. 14:54

Egy ismert matematikai számsorra lettek figyelmesek a szakértők.

2025. május 01. 14:54
null

Miközben a Liverpool FC szurkolói boldogan ünneplik, hogy a csapat másodszor is megnyerte a Premier League-et, a brit tudósok egy különös összefüggésre hívták fel a figyelmet – írta a BBC.

A matematikusok által levezetett tanulmányból kiderült, hogy

egy 33 éve tartó, kivételes számsor nyílt meg azzal, hogy Szoboszlai Dominik és társai megnyerték az angol élvonalbeli bajnokságot

Ezt is ajánljuk a témában

Rámutattak, hogy a sorozat akkor rajzolódik ki, ha végignézzük az 1992-ben alakult Premier League bajnokainak listáját. A trófeát elnyerő klubok egy furcsa számsorba illeszkednek, amelynek egymást követő tagjait úgy kapjuk meg, ha összeadjuk az előző két számot. Vagyis: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13. Ahogy ez az alábbi táblázatban is látszik:

Forrás: BBC

A matematikában ez az egyik legismertebb sorozat, ezek az úgynevezett Fibonacci-számok. 

Nevét egy itáliai matematikusról, a pisai Leonardóról, becenevén Fibonacci (azaz Bonaccio fia) kapta, aki 1202-ben kiadott könyvében a Liber Abaci (Könyv az abakuszról) vezette be először ezt a számsort az európai tudományba. 

S bár Fibanocci lett a névadó, a számsorozatot bő 50 évvel előtte két indiai matematikus, Gopala és Hemacsandra fedezte fel, akik 1150-ben a szanszkrit költészet elméleti kérdéseit tanulmányozva jöttek rá a képletre. A két tudós azt vizsgálta, hogyan lehet pontosan, egy előre megadott hosszúságú költeményt alkotni. Ők írták le, hányféleképpen lehet rövid és hosszú szótagokkal kitölteni egy adott időtartamot, ha egy hosszú szótag két rövidnek felel meg. A sorozat egyébként bármilyen számmal elkezdhető és a végtelenségéig folytatható – írta a lap.

A cikkben további érdességként azt is megemlítették, hogy a Fibonacci-számok a természetben is jelen vannak. Például 

a virágszirmok gyakran Fibonacci-számúak: 

a liliomnak, a nősziromnak és a hármassziromnak három; a haranglábnak, a boglárkának továbbá a vadrózsának öt; a szarkalábnak, a vérpipacsnak, illetve a pillangóvirágnak nyolc; a jakabnapi aggófűnek, a hamvaskának valamint a körömvirágnak 13. Úgynevezett Fibonacci-spirálba rendeződnek a fenyőtoboz és az ananász pikkelyei, a napraforgó magjai, a málna szemei, a karfiol rózsái de még egyes kaktuszok tüskéi is – sorolták.

Nyitókép: Oli SCARFF / AFP

*** 

 

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
machet
2025. május 01. 15:26
A brit tudósok menjenek a k anyjukba.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!